wtorek, 30 marca 2010

Od kwietnia spada oprocentowanie obligacji detalicznych

Od 1 kwietnia spada oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych. Szczegóły są dostępne na stronie. W skrócie oprocentowanie od 1 kwietnia wyniesie (w pierwszym roku):
  • 5,25% - dziesięcioletnie,
  • 4,75% - czteroletnie,
  • 4,13% - trzyletnie,
  • 4,25% - dwuletnie.
Eksperci twierdzą, że takie niższe oprocentowanie będzie utrzymywało się przynajmniej do wakacji.

    poniedziałek, 29 marca 2010

    CBA skok na SKOK

    Wyborcza donosi "Kasa Krajowa SKOK dwa lata temu podpisała z CBA bezprecedensowe, tajne porozumienie o 'wymianie informacji' (...) zobowiązuje się przekazywać CBA "informacje i dane" o saldach, przepływach na kontach klientów kas i historii ich rachunków (...)" podnosi też lament "SKOK-ów nie dotyczą reguły tajemnicy bankowej, które chronią klientów przed ujawnieniem operacji na ich rachunkach osobom postronnym. Czy zatem przekazywanie danych o kontach członków SKOK-ów stanowi dla nich jakieś zagrożenie? Czy w ogóle są o tym informowani?"

    Komisja Nadzoru Finansowego odmawia komentarza, bo SKOK-i jej nie podlegają.

    Afera? Czy kolejna odsłona medialnego zamieszania? Sam już nie wiem, ale coś chyba jest "na rzeczy"... 

    niedziela, 28 marca 2010

    Oszustwo lokat dynamicznych

    Banki w reklamach kuszą klientów wysokim oprocentowaniem. Zazwyczaj wyeksponowana jest najwyższa możliwa do osiągnięcia stawka. Tymczasem później okazuje się, że rzeczywiste oprocentowanie nie jest już takie atrakcyjne ponieważ ta reklamowana stadka jest obwarowana wieloma szczególnymi warunkami.

    Szczególnym przypadkiem są lokaty reklamowane jako dynamiczne. Oprocentowanie zazwyczaj rośnie w nich z każdym miesiącem trwania lokaty i najwyższe oczywiście jest w miesiącu ostatnim. Zwykle bywa tak, że przez pierwsze kilka miesięcy pieniądze na takiej lokacie oprocentowane są grubo poniżej średniej na rynku, a po przeliczeniu ile rzeczywiście uzyskamy z takiej lokaty okazuje się że wcale nie jest ona tak atrakcyjna jak reklamowano. Dzieje się tak nawet wtedy gdy oprocentowanie w tym ostatnim "reklamowym" miesiącu jest stosunkowo wysokie.

    Przykładowo w AIG Banku oprocentowanie rocznej lokaty rośnie od 2% do 12% W Citibanku od 2% do 11%, w Millennium od 4% do 8%, a w BOŚ od 2% do 8%. Banki te mają jedne z najwyższych stawek w ostatnim miesiącu trwania lokaty. 

    W przypadku depozytów dynamicznych, rosnące oprocentowanie, jest po prostu marchewką, która ma kusić nas do trzymania pieniędzy na tym depozycie jak najdłużej i w mojej opinii oszustwem, zważywszy na sposób eksponowania informacji o oprocentowaniu w ofertach reklamowych banków.

    Znalazłem zrobione całkiem niedawno zestawienie takich lokat. Polecam lekturę zanim ktoś zasugeruje się reklamami banków.

    czwartek, 25 marca 2010

    Znów medialny szum wokół pomocy dla Grecji

    Nie ucichło echo obniżenia przez Fitch ratingu Portugalii, a już Sarkozy z Merkel ogłaszają światu nieoficjalne porozumienie w sprawie Grecji. Wiemy wszyscy przecież, że "polityczny projekt o nazwie euro" trzeba ratować za wszelką cenę...

    Ale co tak na prawdę donoszą media? W rzeczpospolitej czytamy nagłówek "Berlin zgadza się na pomoc dla Grecji". Dziennikarze donoszą o 20 miliardach euro i zaprzęgniętych do pomocy Francji, Niemczech wesół z MFW... ale po paru zdaniach lektury natrafiamy już na stwierdzenie, że są to informacje nieoficjalne...

    Wgłębiając się dalej w lekturę, okazuje się, że kanclerz Merkel "zgadza się na uzgodnienie mechanizmu pomocy, ale nie konkretnych kwot". Zatem porozumienie jest, ale de facto go nie ma. Są medialne interwencje słowne mające na celu odwrócenie uwagi.

    Dalej mamy więc sytuację taką jak dokładnie miesiąc temu. Jest jakiś plan, ale nikt nie mówi jaki, bo tak na prawdę żadnego konkretnego planu, w którym padłyby zobowiązania co do kwot, w ogóle nie ma.

    środa, 24 marca 2010

    Na dokładke do walutowego miszmaszu...

    mamy umocnienie franka szwajcarskiego względem euro...

    Za niedługo będziemy się mogli zapewne przekonać jak to jest z tym (nie)interweniowaniem SNB na rynku walutowym...

    wtorek, 23 marca 2010

    Walutowy miszmasz

    Fajnie się czyta prasę, szczególnie w kontekście rynku walutowego. Można spotkać się z czasem zupełnie nie pasującymi do siebie opiniami wyrażonymi w artykułach, które są obok siebie. 
    Przykładowo dziś na stronie Pulsu biznesu czytamy:
    • Credit Suisse: Złoty zyska co najmniej 5 proc. - zdaniem Barona Chana, stratega CSG, polska waluta powróci do wzrostowego trendu i wzmocni się przynajmniej o 5 proc., zaś na koniec roku kurs względem euro kształtować się będzie w przedziale 3,70-3,75.
    • Dolar może osłabić złotego - dzisiaj czeka nas jego kolejna odsłona, czyli próba ponownego osłabienia naszej waluty. Tym samym na EUR/PLN może nas czekać test poziomu 3,9120, który to poziom wczoraj został naruszony, ale tylko na kilka godzin. 
    Oczywiście, że mamy tu dwa różne horyzonty czasowe i oczywiście że oba scenariusze mogą być jednocześnie prawdziwe. Z tym, że obrazuje to jak bardzo analizowanie rynku walutowego jest trudne.

    Kolejny przykład dotyczy franka. Puls Biznesu pisał wczoraj:
    "Frank umocnił się w ubiegłym tygodniu po tym, jak Jean-Pierre Danthine z władz banku centralnego powiedział, że nie jest możliwe zapobieganie aprecjacji szwajcarskiej waluty 'w nieskończoność'."

    Dziś z kolei czytam na Onecie:
    "Szwajcarski bank centralny (SNB) jest gotów do stanowczych działań, aby powstrzymać nadmierne wzrosty kursu franka szwajcarskiego - poinformował we wtorek prezes SNB Philipp Hildebrand."

    Tu sprawa jest grubsza, bo oba stwierdzenia zostały włożone w usta przedstawicieli SNB. Jaka jest prawdziwa polityka szwajcarskiego banku, to trudno powiedzieć. Może właśnie jest nią polityka dezinformacji i utrzymywania niepewności na rynku?

    sobota, 20 marca 2010

    FM Bank już nie taki dobry...

    Wydawało mi się, że nowy gracz jakim jest na rynku FM Bank zamiesza trochę bardziej z pożytkiem dla klientów. Niestety okazuje się, że zaczął podążać ścieżką Aliora i z całkiem atrakcyjnej oferty zrobił przciętną.
    Mowa oczywiście o lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek, które od czasu kiery robiłem zestawienie lokat, zaliczyły już chyba trzecią obniżkę oprocentowania.
    Aktualnie wygląda to następująco:
    • 3 miesiące - 4% (co odpowiadałoby 4,95% na zwykłej lokacie)
    • 6 miesięcy - 4% (co odpowiadałoby 4,98% na zwykłej lokacie)
    • 12 miesięcy 5% (co odpowiadałoby 6,33% na zwykłej lokacie)
    Tu wygląda na to, że zdecydowanie oddali pola Open Finance, i Meritum Bankowi.

    W sumie z całej oferty FM Banku na tę chwile atrakcyjnie wygląda dla mnie jedynie lokata na 7% na dwa lata z oprocentowaniem stałym.

    Szkoda, a miało być tak pięknie...

    piątek, 19 marca 2010

    UBS podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

    Szwajcarski bank inwestycyjny UBS podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski za 2010 r. do 3,0% z 2,6%. Dostrzega także pole do umocnienia się złotego do 3,60 za euro do końca 2010 r.

    poniedziałek, 15 marca 2010

    Nowe prognozy dla złotówki...

    Według przywoływanego w ostatnim wpisie obrazka, Deutche Bank prognozował raczej osłabienie złotówki. W piątek skorygował swoje rekomendacje dla złotego, sugerując swoim klientom zakup polskiej waluty przy założeniu, że może się umocnić do 3,75 zł za euro. Według ekonomistów DB będzie to zasługa szybszego wzrostu gospodarczego, którego prognozę podwyższył w tym roku z 2,4% do 3,2%.

    Umacniająca się złotówka zaczyna jednak rodzić obawy o zahamowanie naszego eksportu. Obawy te wyrażał już wicepremier Pawlak jak i przedstawiciele RPP. Przedstawiciele NBP zaczęli nawet przebąkiwać, że są w stanie interweniować na rynku.

    Średnia prognoz przywoływanych przez Rzeczpospolitą wskazuje na to, że do końca roku złoty może się umocnić do poziomu 3,79 EUR/PLN. Natomiast w krótkim terminie analitycy wieszczą osłabienie złotówki. Pisze o tym rzeczona Rzeczpospolita, ale i Wojciech Białek w artykule w Pulsie Biznesu. Przypomina on umocnienia złotówki z czerwca 2001 r., lutego 2005 oraz lipca 2008 i wskazuje, że po nich następowało osłabienie złotego przeciętnie o 12%. jest to tym bardziej prawdopodobne, że zaczynamy być atakowani takimi oto informacjami o dziurze budżetowej...

    czwartek, 11 marca 2010

    Jak w szwajcarskim banku...

    Kolejny kamyczek do ogródka szwajcarskich bankierów. Skradziono dane 15 tysięcy klientów szwajcarskiego oddziału HSBC. Jak to wpłynie na to o czym pisałem wcześniej...

    wtorek, 9 marca 2010

    Popyt i podaż złota w 2009 roku

    Dostępne są już raporty World Gold Council zawierające dane statystyczne na temat podaży złota i popytu na ten metal w czwartym kwartale 2009 roku i w całym 2009 roku. Podobny raport podsumowywałem za trzeci kwartał 2009 roku w listopadzie.

    Łączny popyt na złoto w czwartym kwartale 2009 wzrósł i wyniósł 819,7 ton. W sumie w całym 2009 roku wyniósł on 3385,8 ton i był niższy od tego w 2008 roku o 11%. Struktura popytu w czwartym kwartale 2009 roku była zbliżona do tej w dwóch poprzednich kwartałach. 

    Zużycie w segmencie jubilerskim było podobne jak w poprzednich kwartałach i wyniosło 500 ton. W całym 2009 roku w segmencie tym zużyto 1747,3 tony złota i było to o 20% mniej niż w 2008 roku.

    Zużycie na cele przemysłowe i dentystyczne wyniosło w czwartym kwartale 2009 roku 99,7 ton, a w całym 2009 roku łącznie 367,6 ton i spadło względem 2008 roku o 16%.

    Zakupy na cele inwestycyjne w czwartym kwartale 2009 roku wyniosły 219,5 tony i były prawie na takim samym poziomie jak w drugim i trzecim kwartale. Za cały 2009 rok na cele inwestycyjne kupiono na świecie 1270,9 ton złota i było to o 7% więcej niż w 2008 roku. Zauważyć należy, że w pierwszym kwartale 2009 wystąpił silny popyt inwestycyjny ze strony funduszy ETF. Kupiły one wtedy 465,1 ton złota, czyli więcej niż przez cały 2008 rok. W kolejnych kwartałach ten popyt zmalał aby w czwartym kwartale osiągnąć zaledwie 31,6 ton. Patrząc na wykres złota wycenianego w dolarach można zauważyć, ze fundusze kupowały złoto przed znaczącą zwyżką i w miarę wzrostu ceny zmniejszały zakupy.

    Jeżeli chodzi o podaż złota to wydobycie w czwartym kwartale wyniosło 657 ton, a w całym 2009 roku 2554 tony i było 6% wyższe niż w 2008 roku. część tego wydobycie została przez producentów złota wykorzystana do zamknięcia pozycji hedgingowych pozostałych z lat poprzednich. 

    Zauważalnie wzrósł w 2009 roku recykling i odzysk złota ze złomu. W całym roku 2009 wyniósł 1549 ton i był o 27% wyższy niż w 2008 roku. Oczywistym jest, że w miarę wzrostu cen złota opłacalność odzyskiwania go powinna rosnąc. Ciekawe jednak jest, że najwięcej w całym 2009 roku odzyskano złota w pierwszym kwartale, jeszcze przed wzrostem cen.

    piątek, 5 marca 2010

    "Ranking" lokat i polis lokacyjnych - marzec 2010

    Dawno nie przyglądałem się lokatom, a okazuje się że w międzyczasie na rynku zaczęły dziać się rzeczy ciekawe. Przykładowo Open Finance już miał zakończyć naszą przygodę z Lokatą Optymalną, a tu nagle przedłużył ofertę, o parę tygodni raz, drugi, aż w końcu przedłużył bezterminowo. Meritum Bank podniósł oprocentowanie lokat, a dodatkowo na rynku pojawił się nowy gracz - FM Bank. Co z tego wyniknie? Wygląda na to, że w segmencie lokat z dzienną kapitalizacją mamy pewna konkurencję, z pożytkiem dla klientów.

    Jeśli nie wszyscy wiedzą to jest to ranking subiektywny stworzony wg nie dla każdego obiektywnych kryteriów i obejmujący tylko wybrane banki. Umieściłem w nim lokaty aktualnie oferowane przez:  FM Bank, Millenium, Getin Bank, Noble Bank, mBank, Meritum Bank, Toyota Bank, AIG Bank. Zestawienie większej liczby banków można znaleźć między innymi tutaj

    W tym rankingu nastąpiła pewna zmiana. Nie uwzględniam lokat krótszych niż 6 miesięcy. Uważam, że z powodzeniem konkurują z nimi konta oszczędnościowe. Po drugie - Getin i Noble połączyły się, ale oferują nadal produkty w różnych kanałach. Zatem ujmuję je tak jak były przed połączeniem. Po trzecie z zestawienia wypadają Fortis i mBank, bo z oprocentowaniem zeszli poniżej 5% co w mojej tabelce jest mało. Po czwarte wypada Allianz Bank, jako że z, egzotyczną, trudno dostępną i nieczytelną ofertą w segmencie lokat przestaje być interesujący dla przeciętnego klienta.

    Kolejna zmiana jest taka, ze nie uwzględniam lokat jednodniowych w segmencie lokat z kapitalizacją dzienną. De facto za bardzo przypominają one konta oszczędnościowe, którymi się tu nie interesuję. Porównuję tylko lokaty na sensowny dłuższy termin, z gwarantowanym w tym terminie oprocentowaniem i dzienną kapitalizacją odsetek.

    W końcu porównuje nominalne oprocentowanie dla tych lokat, a w nawiasie pokazuję oprocentowania analogicznej lokaty zwykłej.

    Na osobnej liście dla odróżnienia od zwykłych lokat zestawiłem polisolokaty. I tym razem w zestawieniu uwzględniam oferty z: Deutsche Banku, Getin Banku, Allianz Banku, VWbanku, i Lukas Banku, a także Open Finance.

    Porównanie lokat standardowych - marzec 2010

    Nadal preferuję lokaty długoterminowe.
    1. Toyota Bank - 6% na 36 miesięcy od 5000zł
    2. AIG Bank - 5,85% na 36 miesięcy od 1000zł
    3. Noble Bank* - 5,167% na 36 miesięcy od 500zł (6% w pierwszym roku, 5% w drugim i 4,5% w trzecim roku)
    4. Getin Bank - 5% na 36 miesięcy 
    5. FM bank - 7% na 24 miesiące
    6. Toyota Bank - 6% na 24 miesięcy od 5000zł
    7. Millenium Bank - 6% na 24 miesiące od 1000zł 
    8. AIG Bank - 5,8% na 24 miesiące od 1000zł
    9. Noble Bank* - 5,375% na 24 miesiące od 500zł (6% w pierwszym roku, 4,75% w drugim roku)
    10. Getin Bank - 5% na 24 miesiące 
    11. AIG Bank - 5,55% na 18 miesięcy od 1000zł
    12. AIG Bank - 5,5% na 15 miesięcy od 1000zł
    13. FM Bank - 6,20% na 12 miesięcy
    14. Noble Bank* - 6% na 12 miesięcy od 500zł 
    15. Getin Bank - 6% na 12 miesięcy 
    16. AIG Bank - 5,7% na 12 miesięcy od 1000zł
    17. Meritum Bank - 5,7% na 12 miesięcy
    18. Toyota Bank - 5,65% na 12 miesięcy od 5000zł
    19. AIG Bank - 5,55% na 11 miesięcy od 1000zł
    20. AIG Bank - 5,50% na 10 miesięcy od 1000zł
    21. Toyota Bank - 5,65% na 9 miesięcy od 5000zł
    22. AIG Bank - 5,45% na 9 miesięcy od 1000zł
    23. AIG Bank - 5,40% na 8 miesięcy od 1000zł 
    24. AIG Bank - 5,35% na 7 miesięcy od 1000zł 
    25. FM Bank - 6,20% na 6 miesięcy
    26. Noble Bank* - 6% na 6 miesięcy od 500zł
    27. Toyota Bank - 5,6% na 6 miesięcy od 5000zł 
    28. Getin Bank - 5,5% na 6 miesięcy
    29. Meritum Bank- 5,7% na 6 miesięcy
    30. AIG Bank - 5,30% na 6 miesięcy od 1000zł 
    *lokata dostępna poprzez Open Finance wyłącznie w internecie

    Lokaty z kapitalizacją dzienną ("antybelkowe")- marzec 2010

    1. Lokata "Mertitum Zysku" Meritum Banku - 5,80% (7,37%*) na 12 miesięcy (między 3000zł a 10000zł)
    2. FM lokata z kapitalizacją codzienną - 5,72% (7,27%*) na 12 miesięcy 
    3. Lokata Optymalna Open Finance - 5,65% (7,17%*) na 12 miesięcy (między 500zł a 13000zł)
    4. Lokata "Mertitum Zysku" Meritum Banku - 5,75% (7,20%*) na 6 miesięcy (między 3000zł a 10000zł)
    5.  FM lokata z kapitalizacją codzienną - 5,72% (7,14%*) na 6 miesięcy 
    6. Lokata Optymalna Open Finance - 5,65% (7,07%*) na 6 miesięcy (między 500zł a 13000zł)
    7. Lokata "Mertitum Zysku" Meritum Banku - 5,70% (7,12%*) na 5 miesięcy (między 3000zł a 10000zł)
    8. FM lokata z kapitalizacją codzienną - 5,72% (7,09%*) na 3 miesiące
    9. Lokata Optymalna Open Finance - 5,65% (7,02%*) na 3 miesiące (między 500zł a 13000zł)
    *podawane oprocentowanie nie jest rzeczywistym oprocentowaniem lokat, ale wyraża ekwiwalent wysokości w jakim musiałaby być oprocentowana standardowa lokata z opodatkowaniem

    Porównanie polis lokacyjnych - marzec 2010

    1. GetinBank Pewne Oszczędzanie - 12 miesięcy - 6,51%
    2. Open Finance polisolokata - 12 miesięcy - 6,5% od 10000zł 
    3. Lukas Bank AntidotumPro - 12 miesięcy - 6,1%
    4. DnB NORD fortjene - 12 miesięcy - 6%
    5. Deutsche Bank dbPolisa - 12 miesięcy - 5%
    6. Allianz Profit- 12 miesięcy - 4,9%
    7. Open Finance polisolokata - 6 miesięcy - 6% od 10000zł
    8. DnB NORD fortjene - 6 miesięcy - 5,7% 
    9. GetinBank Pewne Oszczędzanie - 6 miesięcy - 6%
    10. Deutsche Bank dbPolisa - 6 miesięcy - 4,7%
    11. Allianz Profit- 6 miesięcy - 4,9%
    12. Open Finance polisolokata - 3 miesiące - 5,4% od 10000zł
    13. Allianz Profit- 3 miesiące - 4,8%
    Podawane oprocentowanie nie jest rzeczywistym oprocentowaniem polis lokacyjnych, ale wyraża ekwiwalent wysokości w jakim musiałaby być oprocentowana standardowa lokata z opodatkowaniem

    Opis czym są polisy lokacyjne znajduje się tu. PROSZĘ NIE TRAKTOWAĆ TEGO PORÓWNANIA POLIS TAK SAMO JAK PORÓWNANIA LOKAT. POLISY LOKACYJNE NALEŻY PORÓWNYWAĆ POD WZGLĘDEM CAŁOŚCI WARUNKÓW UBEZPIECZENIA.

    wtorek, 2 marca 2010

    Ferment Bank...

    Pojawienie się Alior Banku miało zmienić zasady bankowości i zasiać zamęt wśród konkurencji... nie wiem czy się udało. Niewątpliwie sam bank odniósł biznesowy sukces.

    Tymczasem niedawno, z mniejszym hukiem pojawił się nowy bank, który wydaje mi się, pewien ferment zasieje, szczególnie jeżeli chodzi o oprocentowanie lokat. Mowa o FM Banku, który zgodnie z wydaną przez KNF licencją zaczął działać od kilku dni.

    Podąża on utartą ścieżką wydeptaną przez Open Finance i Meritum Bank, od razu oferując możliwość zakładania lokat internetowych. Jednocześnie oferuje całkiem przyzwoite zasady prowadzenia ROR (podwyższone oprocentowanie w promocji do sierpnia), no i pakiet lokat długoterminowych (co mnie najbardziej cieszy), z oprocentowaniem stałym.

    Co z produktów wydaje mi się ciekawe?

    FM Lokata w PLN z kapitalizacją codzienną:
    • 3 miesiące 5,72% (porównywalnie do 7,09% na lokacie standardowej)
    • 6 miesięcy 5,72% (porównywalnie do 7,14%)
    • 12 miesięcy 5,72% (porównywalnie do 7,27%)
    Jak widzimy tu FM Bank przebija zarówno Open Finance jak i Meritum Bank.

    Ciekawa jest też lokata na 24 miesiące oprocentowana na 7% (jest to oprocentowanie stałe, ale kapitalizacja na koniec okresu). W tym momencie jedynie Bank Pocztowy oferuje taką możliwość ulokowania gotówki, ale oprocentowanie jest tam zmienne.

    Czy nowy gracz zasieje ferment? To się jutro okaże, zobaczymy na przykład czy Open Finance przedłuży promocję Lokaty Optymalnej.
    -->