wtorek, 29 czerwca 2010

Lokaty bez belki - ciąg dalszy

Przeczytałem dziś interesujące zestawienie i raport na temat antybelkowych produktów dostępnych na rynku, sporządzone przez analityków Expandera. Zainteresowanych odsyłam do linku, tu pozwolę sobie wkleić tylko tabelkę.



Dodatkowo, na rynku pojawiła się nowa propozycja od Millenium, która nie jest w powyższej tabeli uwzględniona. To Lokata Codzienny Zysk oprocentowana na 4,05% w skali roku co odpowiada 5% na zwykłej lokacie z podatkiem. lokatę te można zakładać na 3,4,5,6,12 miesięcy.

niedziela, 27 czerwca 2010

e-kantory - wymiana walut w internecie

Niedawno pojawiła się w internecie nowa usługa jaką jest wymiana walut przez internet. Wydaje mi się że będzie stawała się coraz popularniejsza, jako że coraz więcej usług trafia do sieci.




Udało mi się zidentyfikować trzy serwisy za pomocą których można przez internet zlecić wymianę walut. oto one:

  • https://www.walutomat.pl/ - pierwszy i najstarszy serwis umożliwiający wymianę walut. Działa na zasadzie wymiany pomiędzy uczestnikami serwisu. Obsługę prowadzi firma Revelco Sp z o.o. Aby dokonać wymiany waluty należy na konto operatora serwisu przelać pieniądze, złożyć zlecenie, poczekać na jego realizację (ktoś musi złożyć analogiczne zlecenie w przeciwną stronę, chyba że taka oferta już jest), następnie waluta przelewana jest na nasz rachunek walutowy w banku. W tej chwili serwis nie pobiera prowizji za wymianę, ale prawdopodobnie kiedyś zacznie jak wymiana walut na ich platformie się rozwinie. Zaletą jest uzyskiwanie kursu wymiany lepszego niż w bankach czy kantorach, wadą to, że w przypadku mniej popularnych walut zlecenia trochę czekają na realizację. Pieniądze można wpłacać z i do dowolnego banku w Polsce, ale firma posiada rachunki w PKO BP, Pekao SA i BZ WBK i w tych bankach przelewy są darmowe. Można składać zlecenia wymiany dolarów, funtów, euro i franków.
  • https://internetowykantor.pl/ - ten serwis prezentuje trochę inne podejście do wymiany walut w internecie. Jest to po prostu przeniesiony do sieci kantor (który nota bene istnieje w rzeczywistym miejscu pod rzeczywistym adresem), w którym możemy na razie wymieniać tylko franki. Kurs wymiany oparty jest o kurs średni NBP ze spreadem +/- 3 grosze. Zaletą jest na pewno większa płynność bo wymienić pieniądze można szybko, nie czekając na przyjęcie przez kogoś wystawionej przez nas oferty. Wadą jest natomiast ograniczenie do jednej tylko waluty: CHF. Serwis obsługuje następujące banki: BNP Paribas Fortis, GetIn-Noble Bank,  mBank, Millennium Bank,  Nordea, PKO Bank Polski - przelewy z i do tych banków są najszybsze i darmowe, w pozostałych bankach przelew jest płatny.
  • http://www.e-kantorwalutowy.pl/ - to pomysł firmy Inwestycje Alternatywne Profit znanej z serwisu e-numizmatyka.pl.Także tutaj mamy do czynienia z przeniesieniem do sieci standardowego kantoru, gdzie stroną transakcji jest firma. Nietypowe w stosunku do dwóch poprzednich serwisów jest to, że walutę dostajemy przesyłką w formie gotówki, a nie przelewem na rachunek bankowy. Dla jednych będzie to zdecydowaną zaletą, dla innych wadą. Warto jednak wspomnieć, że obsługiwanych jest zdecydowanie więcej walut niż w przypadku poprzednich serwisów. Niestety kursy są gorsze i dochodzą koszty przesyłki, które powodują niejako zawyżenie kursu wymiany dla małych kwot.
Jak widać opcji jest wiele i zapewne pojawią się kolejne, bo rynek wydaje się rozwijać. Na pewno każdy zainteresowany tematem znajdzie coś odpowiadającego jego preferencjom.

Zobacz katalog - kantory on-line umożliwiające wymianę walut w internecie.

    piątek, 25 czerwca 2010

    Wskaźniki sentymentu - czerwiec

    Niemalże dobiega końca pierwsza połowa roku. Dobrze więc byłoby zrewidować czy moje nastawienie inwestycyjne jest nadal aktualne.

    ZŁOTO - Długoterminowo pozytywnie. Utrzymywanie pozytywnego sentymentu do złota znalazło swoje potwierdzenie w realizujących się ruchach w górę, zarówno jeśli chodzi o kwotowania w dolarach jak i złotówkach. Kupując złoto w marcu można było do teraz zarobić około 30%. Nadal do złota jestem nastawiony pozytywnie, co znajduje swoje uzasadnienie po lekturze raportów takich jak ten.

    WALUTY- Sentyment neutralny. W zasadzie po ostatniej zmianie sentymentu na neutralny powinienem był go zmienić dalej na pozytywny. W ostatnich miesiącach mamy znaczące osłabienie się złotówki i dla niektórych była okazja do zarobku na walutach. Przyznaję, że z tej okazji nie skorzystałem i sytuację przespałem. Tymczasem wydaje mi się, że w dłuższym terminie sytuacja już tak długo trwać nie będzie i za jakiś czas złotówka na powrót zacznie się umacniać. Stąd zostanę nadal przy neutralnym nastawieniu i będę obserwował.

    AKCJE - Sentyment neutralny.  Nadal tkwimy w miejscu, rynek waha się trochę w górę trochę w dół budując pewną konsolidację. Trudno wyrokować czy i kiedy nastąpi bardziej zdecydowany ruch w którąś ze stron.

    LOKATY - Nadal utrzymuję sentyment neutralny. Bardzo powoli widać spadek oprocentowania. Jedynie w segmencie lokat antybelkowych mamy kilka nowości, ale nie wywracają one rynku do góry nogami. przeczucie mówi mi, że wkrótce trzeba będzie pożegnać się z lokatami i zmienić nastawienie na negatywne.

    NIERUCHOMOŚCI - Nadal neutralnie. Nie widzę żadnych zmian na rynku. Wprawdzie spotkałem się z komentarzami, że taniej już nie będzie i jest to najwłasciwszy moment aby wchodzić w inwestycje w nieruchomości, jednak ja nie podzielam tego poglądu. Za dużo wokół widzę mieszkań, które od pół roku są oferowane do sprzedaży. Wydaje mi się, że albo ceny musiałyby jeszcze zejsc w dół, albo sprzedaż mieszkań ruszy dopiero jak nasze dochody wzrosną w relacji do cen nieruchomości. Na razie nie wydaje mi się aby w średnim terminie obecna sytuacja miała ulec zmianie.

    OBLIGACJE- Sentyment neutralny. nie zmieniam sentymentu jako, że nie mieliśmy na razie większych zmian jeśli chodzi o oprocentowanie.

    Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

    czwartek, 24 czerwca 2010

    Światowa Rada Złota inwestuje w Bullionvault

    Jakiś czas temu pisałem o możliwości inwestowania w złoto przechowywane w skarbcach firmy Bullionvault. Ostatnio ukazała się informacja, która może być interesująca dla wszystkich, którzy rozważają taką inwestycję.

    Otóż organizacja World Gold Council (Światowa Rada Złota), która jest organizacją działająca na rzecz rozwoju rynku złota, w skład której wchodzą duże firmy wydobywcze, oraz  Augmentum Capital (fundusz inwestycyjny), zainwestowały w firmę Bullionvault 12,5 mln funtów obejmując po 50% nowo wyemitowanych akcji.

    Myślę że jest to istotna informacja podnosząca wiarygodność tej firmy i zapewne przełoży się także na ofertę nowych usług.

    środa, 23 czerwca 2010

    Znowu Amber Gold

    Ten wpis na temat Amber Gold jest już stary. Uważam, że temat Amber Gold w pewnym sensie wyczerpałem.

    Cieszę się, jeżeli znajdziesz w poniższym wpisie to czego szukasz. Jeszcze lepiej jeżeli nabierzesz ostrożnego krytycyzmu i realizmu co do tego typu ofert.. 
    Polecam inne wpisy z tego bloga, które mogą być dla Ciebie interesujące - są to wpisy dotyczące prawdziwego inwestowania w prawdziwe złoto:
    Pierwotna treść artykułu:
    Nie chciałem pisać znowu o Amber Gold. Wydawało mi się, że po polemice związanej z tym wpisem, na który odpowiedź ukazała się na blogu firmy Amber Gold wszystko zostało wyjasnione, biznes będzie toczył się normalnie w granicach przewidzianych przepisami prawa i każdy sam oceni sobie czy chce ulokować pieniądze na zasadach proponowanych przez tę firmę. No ale taki news... "Minister gospodarki: Natychmiastowy zakaz działalności dla Amber Gold"...

    Obok tego nie sposób przejść obojętnie i trzeba to gwoli informacji przytoczyć. Cytując za stroną Ministerstwa Gospodarki:

    W dniu 21 czerwca 2010 r. Minister Gospodarki wydał decyzję, w której zakazał przedsiębiorcy  AMBER GOLD Sp. z o.o.  z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Spichrzowej 15, prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przedsiębiorstwa składowego.
    Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.
         
                                          
    W A Ż N E

    Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw, nadzór nad działalnością domów składowych przyjmujących na skład towary przemysłowe sprawuje minister właściwy ds. gospodarki. Minister ma prawo kontrolować i w wiążący sposób wpływać na działalność domów składowych. Nie ponosi jednak odpowiedzialności za szkody wynikające z zawieranych przez dom składowy umów składu. W tych sytuacjach zastosowanie mają odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności stron umowy.

    Jedyny komentarz na który sobie pozwolę w tej sytuacji jest następujący.
    Firma Amber Gold jak sama zadeklarowała na swoim blogu w tym wpisie, chciała uwiarygodnić się w oczach klientów prowadząc swoją działalność jako dom składowy, na mocy odpowiedniej ustawy i pod kontrolą Ministerstwa Gospodarki. Na ironię zakrawa fakt, że w tym przypadku system prawny zadziałał w ten sposób, że kontrola z ministerstwa poskutkowała wydaniem zakazu tejże działalności w formie domu składowego. Niewątpliwie firma Amber Gold odwoła się od tej decyzji, ale ewidentnie sytuacja ta podważa zaufanie, które z takim trudem starała się zbudować właśnie w oparciu o działalność w formie domu składowego.
    Ciekawostką jest fakt, że najpierw Ministerstwo Gospodarki wydało zezwolenie i wpisało firmę do rejestru, a teraz w trakcie kontroli wydaje zakaz działalności. Niewątpliwie zarzut ten zostanie podniesiony w stosownym odwołaniu, które Amber Gold złoży od decyzji Ministerstwa Gospodarki.
    Należy zapewne oczekiwać wkrótce oświadczenia wydanego oficjalnie w tym temacie przez Amber Gold.Ciekaw jestem rozstrzygnięcia tej sprawy i  jak tylko coś nowego w tym temacie się pojawi - nie omieszkam poinformować na tym blogu jak się sprawy mają.

    -->


    Update

    Otóż tak jak się spodziewałem Amber Gold zaprezentował oświadczenie na ten temat, a także treść decyzji Ministerstwa Gospodarki. W oświadczeniu czytamy między innymi to na co już zwracałem uwagę - urzędnicy argumentują, że cofają decyzję bo w dniu składania wniosku o wpis do rejestru członkiem zarządu była osoba figurująca w rejestrze skazanych. Czyżby urzędnicy nie popisali się rozpatrując sam wniosek? Z resztą jeśli spółka spełni wszystkie kryteria formalne to wkrótce zostanie ponownie wpisana do rejestru (od decyzji nie służy odwołanie, ale wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy), a urzędnicy tylko wystawią się na pośmiewisko. Najpierw nie sprawdzają poprawnie wniosku (nie mogli? nie mieli uprawnień aby żądać wyciągu z KRK?), potem wykreślają, a następnie pewnie znowu wpiszą do rejestru. Kuriozalna sytuacja. Inna sprawa jest taka -  zgodnie z pismem z Ministerstwa ewidentnie Amber Gold złożył wniosek do Ministerstwa Gospodarki ŚWIADOMIE podając nieprawdę na temat karalności prezesa. To znacząco podważa zaufanie do tej firmy nawet w sytuacji kiedy tamta osoba prezesem już nie jest, a czyny za które została skazana miały miejsce w przeszłości.

    poniedziałek, 21 czerwca 2010

    Czerwcowy przegląd lokat i polis lokacyjnych

    Jak co miesiąc postanowiłem zestawić ze sobą lokaty z monitorowanych przeze mnie banków. Są to: FM Bank, Getin Bank, Noble Bank, mBank, Meritum Bank, Toyota Bank, AIG Bank, Alior Bank, BPH Bank. Doszło też kilka nowych, które pojawiły się w związku z rosnącą popularnością produktów antybelkowych.

    Nie uwzględniam lokat krótszych niż 6 miesięcy. Uważam, że z powodzeniem konkurują z nimi konta oszczędnościowe i nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy, chyba, że są to lokaty antybelkowe. Getin i Noble połączyły się, ale oferują nadal produkty w różnych kanałach. Zatem ujmuję je tak jak były przed połączeniem.

    Porównuję  także lokaty na sensowny dłuższy termin, z gwarantowanym w tym terminie oprocentowaniem i dzienną kapitalizacją odsetek.

    Na osobnej liście dla odróżnienia od zwykłych lokat zestawiłem polisolokaty. I tym razem w zestawieniu uwzględniam oferty z: Deutsche Banku, Getin Banku, Allianz Banku i Lukas Banku, a także Open Finance.

    Porównanie lokat standardowych - czerwiec 2010

    Nadal preferuję lokaty długoterminowe.
    1. Toyota Bank - 5,85% na 36 miesięcy od 5000zł
    2. AIG Bank - 5,85% na 36 miesięcy od 1000zł
    3. BPH Bank 5,5% na 36 miesięcy od 1000zł
    4. Noble Bank* - 5,167% na 36 miesięcy od 500zł (6% w pierwszym roku, 5% w drugim i 4,5% w trzecim roku)
    5. Getin Bank - 5% na 36 miesięcy 
    6. Toyota Bank - 5,8% na 24 miesięcy od 5000zł
    7. AIG Bank - 5,8% na 24 miesiące od 1000zł 
    8. FM bank - 5,5% na 24 miesiące
    9. Noble Bank* - 5,375% na 24 miesiące od 500zł (6% w pierwszym roku, 4,75% w drugim roku)
    10. BPH Bank 5,25% na 24 miesiące od 1000zł
    11. Getin Bank - 5% na 24 miesiące 
    12. AIG Bank - 5,55% na 18 miesięcy od 1000zł
    13. AIG Bank - 5,5% na 15 miesięcy od 1000zł
    14. Getin Bank - 5% na 12 miesięcy  
    15. Noble Bank* - 5% na 12 miesięcy od 500zł
    16. AIG Bank - 5,7% na 12 miesięcy od 1000zł
    17. Meritum Bank - 5,4% na 12 miesięcy
    18. Toyota Bank - 5,3% na 12 miesięcy od 5000zł  
    19. FM Bank - 5% na 12 miesięcy
    20. AIG Bank - 5,55% na 11 miesięcy od 1000zł
    21. AIG Bank - 5,50% na 10 miesięcy od 1000zł
    22. AIG Bank - 5,45% na 9 miesięcy od 1000zł
    23. Toyota Bank - 5,2% na 9 miesięcy od 5000zł
    24. AIG Bank - 5,40% na 8 miesięcy od 1000zł 
    25. AIG Bank - 5,35% na 7 miesięcy od 1000zł 
    26. AIG Bank - 5,30% na 6 miesięcy od 1000zł    
    27. Toyota Bank - 5% na 6 miesięcy od 5000zł
    28. Meritum Bank- 5% na 6 miesięcy
    29. Noble Bank* - 5% na 6 miesięcy od 500zł
    *lokata dostępna poprzez Open Finance wyłącznie w internecie

    Lokaty z kapitalizacją dzienną ("antybelkowe")- czerwiec 2010

    1. Lokata z dzienną kapitalizacją w Alior Banku - 5% (6,49%) na 24 miesiące
    2. Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku - 5,4% (6,90%*) na 15 miesięcy (między 3000zł a 10000zł)
    3. Lokata Optymalna Open Finance - 5,65% (7,17%*) na 12 miesięcy (między 500zł a 13000zł)
    4. Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku - 5,20% (6,59%*) na 12 miesięcy (między 3000zł a 10000zł)
    5. Lokata z codziennymi odsetkami w Getin Banku - 5,02% (6,2%) na 12 miesięcy
    6. FM lokata z kapitalizacją codzienną - 5% (6,33%*) na 12 miesięcy  
    7. Lokata "pracowita" w BPH Banku - 4,8% (6,07%) na 12 miesięcy 
    8. Lokata db Pełny Zysk - 4,05% (5%) na 12 miesięcy
    9. Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku - 5,10% (6,42%*) na 9 miesięcy (między 3000zł a 10000zł)
    10. Lokata db Pełny Zysk - 3,85% (4,75%) na 9 miesięcy
    11. Lokata Optymalna Open Finance - 5,65% (7,07%*) na 6 miesięcy (między 500zł a 13000zł)
    12. Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku - 4,60% (5,74%*) na 6 miesięcy (między 3000zł a 10000zł)
    13.  Lokata z codziennymi odsetkami w Getin Banku - 4,46% (5,5%) na 6 miesięcy
    14. Lokata "pracowita" w BPH Banku - 4,25% (5,30%) na 6 miesięcy
    15. FM lokata z kapitalizacją codzienną - 4% (4,98%*) na 6 miesięcy  
    16. Lokata db Pełny Zysk - 3,645% (4,5%) na 6 miesięcy
    17. Lokata z dzienną kapitalizacją na 180 dni w Alior Banku - 4,3% (5,31%) na 180 dni
    18. Lokata Optymalna Open Finance - 5% (6,21%*) na 3 miesiące (między 500zł a 13000zł) 
    19. Lokata z codziennymi odsetkami w Getin Banku - 4,05% (5%) na 3 miesiące 
    20. FM lokata z kapitalizacją codzienną - 4% (4,98%*) na 3 miesiące 
    21. Lokata "pracowita" w BPH Banku - 4% (4,98%) na 3 miesiące 
    22. Lokata db Pełny Zysk - 3,44% (4,25%) na 3 miesiące
    Bardzo chciałem uwzględnić w powyższym zestawieniu lokaty Raiffeisen Banku, o których pisałem między innymi tutaj. niestety strona Raiffeisen Banku jest tak nieczytelna, że nie sposób znaleźć na niej tabelę oprocentowania lokat.
      *podawane oprocentowanie nie jest rzeczywistym oprocentowaniem lokat, ale wyraża ekwiwalent wysokości w jakim musiałaby być oprocentowana standardowa lokata z opodatkowaniem

      Porównanie polis lokacyjnych - czerwiec 2010

      1. Open Finance polisolokata - 12 miesięcy - 6,6% od 10000zł 
      2. GetinBank Pewne Oszczędzanie - 12 miesięcy - 6,2%
      3. DnB NORD fortjene - 12 miesięcy - 5,7%
      4. Lukas Bank AntidotumPro - 12 miesięcy - 5,5%
      5. Deutsche Bank dbPolisa - 12 miesięcy - 5%
      6. Allianz Profit- 12 miesięcy - 4,9%
      7. Open Finance polisolokata - 6 miesięcy - 6% od 10000zł
      8. GetinBank Pewne Oszczędzanie - 6 miesięcy - 5,75%
      9. DnB NORD fortjene - 6 miesięcy - 5,51%
      10. Allianz Profit- 6 miesięcy - 4,9%
      11. Deutsche Bank dbPolisa - 6 miesięcy - 4,7%
      12. Open Finance polisolokata - 3 miesiące - 5,4% od 10000zł
      13. Allianz Profit- 3 miesiące - 4,8%
      Podawane oprocentowanie nie jest rzeczywistym oprocentowaniem polis lokacyjnych, ale wyraża ekwiwalent wysokości w jakim musiałaby być oprocentowana standardowa lokata z opodatkowaniem

      Opis czym są polisy lokacyjne znajduje się tu. PROSZĘ NIE TRAKTOWAĆ TEGO PORÓWNANIA POLIS TAK SAMO JAK PORÓWNANIA LOKAT. POLISY LOKACYJNE NALEŻY PORÓWNYWAĆ POD WZGLĘDEM CAŁOŚCI WARUNKÓW UBEZPIECZENIA.

      piątek, 18 czerwca 2010

      Złoto początkiem 2010

      Przeczytałem ostatnio taki artykuł, który na fali niemal histerii dotyczącej wzrostu cen złota opisuje zakupy dokonywane przez niektóre banki centralne. Skłoniło mnie to do bliższego przeanalizowania udostępnionych przez World Gold Council danych na temat sytuacji na rynku złota w początku 2010.

      Wygląda na to, że rzeczywiście w pierwszym kwartale 2010 najbardziej zwiększały (wg. oficjalnych danych) swoje rezerwy złota właśnie Rosja (+26,6 ton do marca 2010 i dodatkowo w kwietniu +4,9 ton), Filipiny (+9,6 ton), Kazachstan (+3,1 ton) i Wenezuela (+3,1 ton).

      Jeżeli chodzi o popyt na złoto, jest zauważalne bardzo istotne zmniejszenie się w pierwszym kwartale 2010 popytu ze strony funduszy ETF. Wyniósł on zaledwie 3,8 tony, a w analogicznym kwartale 2009 roku wynosił 465,1 ton. Popyt ze strony tych funduszy był tez mniejszy niż kwartał wcześniej kiedy wyniósł 54 tony. Wydaje mi się, że jest to w znaczącej mierze spowodowane wysoką ceną złota. Fundusze zakupiły znaczącą część swojego zasobu rok temu i teraz zapewne część klientów realizuje zyski stąd netto popyt jest mniejszy.

      Do tego dochodzi jeszcze podwojenie rezerw złota przez Arabię Saudyjską ze 143 ton na koniec marca 2010 do 322,9 ton w czerwcu 2010.

      piątek, 11 czerwca 2010

      Jak mierzyć światowe bogactwo?

      Przeczytałem sobie dziś pewien artykuł w Rzeczpospolitej, w którym wyczytałem między innymi, że "Poziom globalnego bogactwa wzrósł w 2009 r. o 11,5 proc. Wartość zarządzanych aktywów to 111,5 mld dol. – niemal tyle co w 2007 r. Na Polskę przypada szacunkowo 1,7 bln dol." Po tej lekturze naszły mnie dwie refleksje.

      Pierwsza refleksja to wątpliwość dotycząca tego jak mierzyć bogactwo w ogóle. No bo co innego znaczy bogactwo w Bangladeszu a co innego w Szwecji. Jest to generalnie problem, z którym trudno się uporać. Swego czasu mierzył się z nim Grzegorz Kołodko w swojej książce "Wędrujący świat". Polecam ją jako ciekawą lekturę, z której trzeba niestety odfiltrować trochę socjalizmu.

      Druga refleksja jest natury czasowej. Jak wiemy wartość pieniądza zmienia się w czasie (w skutek inflacji). Zatem dolar z 2007 roku to nie ten sam dolar co dziś. Tymczasem nie wiem czy to zostało uwzględnione w przywołanym w tym artykule (na stronach BCG też nie znalazłem takich informacji). Porównywanie wartości nominalnych byłoby poważnym, acz częstym błędem merytorycznym.

      Konsekwencją tego jest refleksja czy może miernikiem globalnej wartości aktywów, które są brane do obliczenia "bogactwa" nie powinna być waluta uniwersalna jaka jest np złoto? Chociaż, o czym niektórzy może nie wiedzą, ono także podlega inflacji.

      czwartek, 10 czerwca 2010

      Marek Belka nowym prezesem NBP

      Dziś Sejm większością 253 głosów wybrał prof. Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Za kandydaturą byli posłowie Lewicy i PO, przeciw - PiS i PSL. Uważam, że to było konieczne i dobre aby wybrać jak najszybciej prezesa NBP i odkładanie tej sprawy na później nczemu nie służyło.

      Zdecydowanie wydaje mi się, że obsadzenie stanowiska prezesa banku centralnego daje wyraźny sygnał, który może poprawić nasze oceny wśród zagranicznych inwestorów. Myślę też, że może to przyczynić się do jakiegoś ustabilizowania złotówki.

      Ciekawe wideo

      Takie ciekawe wideo znalazłem. Jest to wykład Marka Fabera na temat aktualnej sytuacji pras drukarskich w USA. A na poważnie - to wykład dotyczy perspektyw światowej gospodarki w obecnej sytuacji. Warte oglądnięcia.

      niedziela, 6 czerwca 2010

      Walka na lokaty antybelkowe trwa

      Po pojawieniu się nowych lokat antybelkowych w Aliorze i Getinie, okazuje się że kolejne banki dołączają do grona tych, które oferują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek.

      Tym razem mamy na tapecie dwie oferty.

      Pierwsza jest oferta Raiffeisen Banku - Lokata Zyskowna oferująca:
      • 3,65% na 3 miesiące (odpowiada 4,51% na zwykłej lokacie)
      • 3,85% na 6 miesięcy (odpowiada 4,75% na zwykłej lokacie)
      • 4,05% na 12 miesięcy (odpowiada 5% na zwykłej lokacie)
      Jak widać oprocentowanie nie powala na łopatki.
      Drugi bank to Deutsche Bank. Lokata db Pełny Zysk to lokata terminowa o stałym oprocentowaniu na okres 3, 6, 9 oraz 12 miesięcy z dzienną kapitalizacją odsetek na rachunku lokaty. Oprocentowanie wynosi:
      • 3,65% na  3 miesiące (odpowiednik zwykłej lokaty z oprocentowaniem 4,51%)
      • 3,85% na 6 miesięcy (odpowiednik zwykłej lokaty z oprocentowaniem 4,75%)
      • 4,05% na 9 miesięcy (odpowiednik zwykłej lokaty z oprocentowaniem 5,00%)
      • 4,25% na 12 miesięcy (odpowiednik zwykłej lokaty z oprocentowaniem 5,25%)
      Tutaj także podobnie - szału nie ma.

      piątek, 4 czerwca 2010

      Złotówka znowu obrywa przez innych

      Kolejny raz zawirowania na rynku, spowodowane tym razem przez ryzyko niewypłacalności Węgier  (por. także tutaj), spowodowały gwałtowne osłabienie się złotego.



      Jak widać na powyższym wykresie oberwaliśmy jakieś 1,5% do 3,68% w zależności do której waluty się odnosimy.

      Jak zaś z kolei widać z kolejnego wykresu (ceny złota)- w całym zamieszaniu oberwało też euro, które wprawdzie znacznie słabiej niż złotówka, ale także się osłabiło.

       

      Można dla porównania sobie przeczytać także ten komentarz.

      środa, 2 czerwca 2010

      Iran ucieka od euro w dolary i złoto?


      Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze nie tak dawno wszyscy uciekali od dolara. Teraz euro jest złe, a dolar dobry... Na tym wszystkim koniec końców zyska i tak złoto, bo z tego przelewania rezerw z jednej papierowej waluty w drugą, skończy się na tym, że wszystko ulokują w złocie.

      wtorek, 1 czerwca 2010

      Open Finance przedłuża ofertę lokat optymalnych

      Jeszcze niedawno informacje na stronie Open Finance sugerowały, że oferta lokat optymalnych jest ważna zaledwie do 31 maja. Sugerowało to, że w czerwcu oprocentowanie tych lokat ulegnie obniżeniu. Tymczasem na razie oferta została przedłużona do 10 czerwca. Może się okazać,że później zostanie przedłużona ponownie. Wszak nie raz Open Finance już w ten sposób przedłuzało "promocje" naganiając klientów.
      -->