poniedziałek, 26 lipca 2010

Najdroższe usługi ksero na rynku...

Trafiłem na ciekawy artykuł na temat przekrętów firmy Flexworld, która działając jako piramida finansowa wyłudziła mnóstwo forsy od naiwnych ludzi... najlepiej podsumowuje to cytat:

"Jak twierdzi mecenas Robert Nogacki, z reprezentującej klientów Flexworld Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz, jeśli przegryźć się przez bełkotliwą umowę, którą podpisywali klienci Flexworld Inc., to sens jej był mniej więcej taki, że klienci nabywali kserokopie akcji Flexworld Inc. w cenie tysiąca euro i niewątpliwie były to najdroższe usługi kserograficzne na rynku. Żaden znany mi klient nie otrzymał oryginału akcji - podkreśla Nogacki - i nie wiadomo, czy kiedykolwiek akcje takie zostały rzeczywiście wyemitowane. Żaden klient nie był także w stanie wykonywać praw korporacyjnych z akcji ani nie miał dostępu do dokumentacji „swojej” spółki Flexworld Inc. "
Ja natomiast zawsze w takich przypadkach zaczynam się zastanawiać co skłania ludzi do nabierania się na takie przekręty...

czwartek, 22 lipca 2010

Lokaty - lipiec 2010

Ze względu na wakacyjne upały odpuszczam sobie w tym miesiącu przeglądanie wszystkich stale "monitorowanych" przeze mnie banków i tworzenie zestawienia lokat. Stwierdziłem, że tym razem wybiorę arbitralnie - według własnego uznania kilka, które najbardziej mi się podobają. Pozostałym poszukującym dla siebie lokaty na dogodnych dla siebie warunkach polecę porównywarki lokat w stylu na przykład tej.

Lokaty standardowe (wybrane)- lipiec 2010

Najbardziej sensowne i dające najlepsze oprocentowanie wydają mi się następujące lokaty:
  1. AIG Bank - 6,05% na 36 miesięcy od 1000zł 
  2. Toyota Bank - 5,85% na 36 miesięcy od 5000zł
  3. BPH Bank 5,5% na 36 miesięcy od 1000zł 
  1. AIG Bank - 6% na 24 miesiące od 1000zł 
  2. Toyota Bank - 5,8% na 24 miesięcy od 5000zł
  3. FM bank - 5,5% na 24 miesiące
  1. AIG Bank - 5,9% na 12 miesięcy od 1000zł
  2. Getin Bank - 5,5% na 12 miesięcy  
  1. AIG Bank - 5,45% na 6 miesięcy od 1000zł    


Lokaty z kapitalizacją dzienną ("antybelkowe") wybrane- lipiec 2010

  1. Lokata z dzienną kapitalizacją w FM Banku - 5,2% (6,77%*) na 24 miesiące
  2. Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku - 5,3% (6,81%*) na 18 miesięcy
  3. Lokata Optymalna Open Finance - 5,25% (6,65%*) na 12 miesięcy (między 500zł a 13000zł)

*podawane oprocentowanie nie jest rzeczywistym oprocentowaniem lokat, ale wyraża ekwiwalent wysokości w jakim musiałaby być oprocentowana standardowa lokata z opodatkowaniem

Polisy lokacyjne (wybrane) - lipiec 2010

  1. Open Finance polisolokata - 12 miesięcy - 5,75% od 10000zł 
  2. GetinBank Pewne Oszczędzanie - 12 miesięcy - 5,75%
 
  1. Open Finance polisolokata - 6 miesięcy - 5,25% od 10000zł
  2. GetinBank Pewne Oszczędzanie - 6 miesięcy - 5,25%
Podawane oprocentowanie nie jest rzeczywistym oprocentowaniem polis lokacyjnych, ale wyraża ekwiwalent wysokości w jakim musiałaby być oprocentowana standardowa lokata z opodatkowaniem

Opis czym są polisy lokacyjne znajduje się tu.

Apropos funduszy rynku pieniężnego

W dzisiejszym Parkiecie ukazał się interesujący artykuł a propos funduszy rynku pieniężnego. Polecam lekturę.

środa, 21 lipca 2010

Ciekawe kontrasty

Ciekawe rzeczy można poczytać w te wakacyjne upały. Przykładowo czytamy, że w czasie kryzysu polskie firmy zgromadziły na kontach bankowych 168 mld zł. Oszczędności przedsiębiorstw rosną najszybciej od trzech lat. Z czerwcowych danych wynika, że depozyty firm - licząc rok do roku - wzrosły aż o 13%. Jednocześnie w I półroczu 2010 roku liczba ogłoszonych bankructw zwiększyła się o 8,4% w stosunku do tego samego okresu 2009 roku. Skala zatorów od początku 2009 roku rośnie. Spadło jedynie tempo tego wzrostu.

No to jak to jest - można byłoby zapytać? Winę za zatory płatnicze firmy starają się zwalić na końcowego konsumenta. Tylko, że równocześnie kwota należności niewypłaconych pracownikom w pierwszym półroczu 2010 r. wyniosła 110 mln zł. To o blisko jedną piątą (19%) więcej niż w tym samym czasie ub.r. Wygląda na to, że firmy pieniądze mają, tyle że nie płacą nimi swoim kontrahentom, ani pracownikom...

środa, 14 lipca 2010

Użycie transakcji swap na złoto przez banki może mieć pozytywny wpływ na cenę złota

W ostatnim czasie niektórzy spekulowali na temat opublikowanej informacji o swapach złota zawartych przez banki komercyjne z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements). Opublikowana niedawno w internecie analiza  Patricka A. Hellera sugeruje, że prawdopodobnie swapy na złoto będą miały raczej pozytywny wpływ na rynek. Heller twierdzi, że znaczna część złota mogła zostać dostarczona na rynek jeszcze przed ujawnieniem informacji o swapach. Z kolei jeśli złoto nie zostało sprzedane to i tak wpływ na ceny w ogólnej sytuacji może być nadal pozytywny. Cały artykuł dostępny jest tutaj.

poniedziałek, 12 lipca 2010

Raport NBP o rynku nieruchomości

NBP opublikował niedawno raport analizujący polski rynek nieruchomości w latach 2002-2009. niewątpliwie jest to ciekawa lektura dla kogoś kto chce tę tematykę zgłębiać. Jest to raczej analiza stanu faktycznego bez specjalnych predykcji na przyszłość.


środa, 7 lipca 2010

Złoty news

Są takie czasy w sezonie ogórkowym, kiedy każdy news się liczy. Szczególnie cenne są newsy złote, w sytuacji kiedy złoto od jakiegoś czasu zalicza korektę. Tym razem media zaserwowały nam newsa pod tytułem: "Europejskie banki uruchamiają rezerwy złota". Z tym newsem jest trochę jak z Radio Erewań. Dla chcących pogrzebać podaję źródło od którego poszło rozumowanie dziennikarzy Financial Times, których bezkrytycznie cytują wszyscy. Otóż, banki nie uruchamiają rezerwy złota, ale uruchamiały swapy na złoto, żeby pozyskać płynność. I nie sprzedają sensu stricto, ale zawierają transakcję sprzedaży i zobowiązują się do późniejszego odkupu (swap), co jest de facto pożyczką pod zastaw. Jak sami autorzy artykułu przyznają nie jest to nic nadzwyczajnego, taki instrument jest dostępny a został użyty w czasach kryzysu właśnie dlatego, że złoto jest prawdziwą i niepodważalną wartością zabezpieczająca pożyczkę.

PS. Uwagę uważnych czytelników, niech zwróci uwagę fakt, że w pierwszej części artykułu mowa o danych dotyczących swapów na złoto zawartych przez BIS do końca marca 2010, a w drugiej części o rosnących stopach w strefie Euro w ciągu ostatnich 27 dni. Brak mi trochę wyjaśnienia bezpośredniości związku tych dwóch kwestii.

poniedziałek, 5 lipca 2010

Nowa lokata z dzienna kapitalizacją w FM Banku

FM Bank zaproponował właśnie nową, 2 letnia lokatę z dzienną kapitalizacją. Jest to aktualnie najkorzystniejsza oferta wśród lokat 2-letnich z oprocentowaniem stałym. Zysk z lokaty jest porównywalny do kwoty odsetek od 2-letniej lokaty standardowej, oprocentowanej według stawki 6,77% po odliczeniu podatku.

Szczegółowe parametry nowej lokaty:
  • Okres lokaty: 24 miesiące
  • Oprocentowanie: 5,20% w skali roku
  • Kwota minimalna: 3 000 PLN
  • Kwota maksymalna 15 000 PLN
Nową FM Lokatę z kapitalizacją dzienną można założyć za pośrednictwem strony internetowej http://lokata.fmbank.pl/ lub w jednym z oddziałów FM Banku.

czwartek, 1 lipca 2010

Przebąkiwania o porzuceniu dolara

Regularnie co jakiś czas słychać tu i tam przebąkiwania o usunięciu dolara w cień i przejściu na jakąś inną walutę w przypadku rezerw. Natrafiłem i tym razem na takie tezy w artykule dotyczącym raportu "World Economic and Social Survey 2010" opracowanego przez United Nations Department of Economic and Social Affairs. Sam raport można znaleźć tutaj. Raport wskazuje między innymi na konieczność zreformowania takich instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy w taki sposób aby bardziej odzwierciedlić zmianę układu sił w globalnej gospodarce. Nie tylko chodzi tu o zmianę w udziale głosów w tych instytucjach, ale wręcz postuluje się powołanie nowej agendy nadzoru i kontroli globalnych instytucji finansowych. Postulaty zbieżne z tym co mówi się coraz głośniej od jakiegoś czasu, ale co z tego wyjdzie zobaczymy. Na razie różni gracze mają różne wizje tego jak uporządkować globalne zamieszanie które powstało.
-->