Rada Polityki Pieniężnej we środę obniżyła stopę referencyjną o 50 punktów. Wynosi ona teraz 2% rocznie. Stopa lombardowa obniżona została o 100 punktów do 3%. Stopa
depozytowa pozostała bez zmian (1%), a stopa redyskonta weksli
została obniżona o 50 punktów do 2,25%.
Ekonomiści spodziewają się dalszych obniżek stóp. Można zatem spodziewać się spadku oprocentowania lokat, które już jest bardzo niskie.
6 komentarzy :
Powoli przestaje się opłacać jakiekolwiek lokowanie pieniędzy. Jeśli lokaty będą płacić 1-2% rocznie to realnie są to grosze. Od 10 tys mamy miesięcznie 16 zł minus podatek belki. Już lepiej trzymać część gotówki w materacu - nie grozi nam cypryzacja ani awaria systemów IT banków.
Nie dobrze się dzieje;/ ciekawe co ich skłoniło do takiego obniżania, podali jakieś powody czy ot tak po prostu to zrobili?
Zapewne oferty lokat szybko się zmienią szkoda, że kredyty pozostaną bez zmian i utrata wyższych odsetek będzie jedyną konsekwencją w związku z niższymi stopami procentowymi.
Nie zgodzę się z "kamil", że kredyty pozostaną bez zmian. Kupa ludzi, którzy już mają zaciągnięte kredyty złotowe, z tego skorzysta. Rata mojego kredytu hipotecznego już spadła o ok.40zł. Mniej korzystnie może to wyglądać w przypadku nowych kredytów, gdzie banki mogą sobie to rekompensować innymi opłatami.
Anonimowy ma rację, osoby, które spłacają swoje kredyty mogą zaoszczędzić ale niestety nowe oferty kredytów będą wzbogacone o wyższe opłaty m.in. prowizje. A co do powodu obniżenia stóp procentowych, jest nim niewątpliwie deflacja, która ma niekorzystne skutki dla gospodarki.
Mówi się, że deflacja ma negatywne skutki dla gospodarki... bo wychowano nas w świecie inflacji i ciągłego wzrostu...Deflacja promuje tych którzy mają kapitał nad tymi, którzy mają dług. Dlatego rządy nie lubią deflacji.
Prześlij komentarz
Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.