Mamy październik, zaczął się nowy rok akademicki. Tak jak obiecywałem jakiś czas temu postanowiłem zrewidować informacje o kredytach studenckich.
Od września bieżącego roku nastąpiły na tym polu pewne zmiany. Oto co udało mi się ustalić.
Do dnia 15 listopada 2015 r. studenci i doktoranci uczelni i jednostek naukowych mogą ubiegać się o niskooprocentowane kredyty studenckie.
Kwoty kredytów studenckich mają wzrosnąć – będzie można wybrać pomiędzy dwoma wysokościami miesięcznej transzy: podstawową (600 zł) oraz podwyższoną (800 zł). Osoby, które dotychczas korzystały z niższej stawki, będą mogły w tym roku akademickim skorzystać z wyższej.
Kredyt będzie mógł być przyznany nawet na 6 lat studentom i na 4 lata doktorantom. Transze kredytu wypłacane są przez okres 10 miesięcy w roku akademickim. Warunkiem otrzymywania kredytu jest posiadanie statusu studenta lub doktoranta potwierdzone ważną legitymacją studencką lub doktorancką.
Prawo do otrzymania kredytów mają studenci i doktoranci, będący osobami cywilnymi, pod warunkiem, że rozpoczęli studia wyższe przed ukończeniem 25 roku życia. Konieczne będzie także spełnienie kryterium dochodowego (nie znalazłem
informacji, aby miało być inaczej - poprawcie mnie jeśli się mylę),
które w ubiegłym roku akademickim wynosiło 2500zł na członka rodziny. W
grudniu MNiSW ogłosi w tym temacie specjalny komunikat.
Wniosek o przyznanie kredytu można składać będzie dnia 15 listopada 2015 r. w jednym z następujących banków:
- PKO Bank Polski S.A.,
- Bank PEKAO S.A.,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
- SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).
Banki mają czas na decyzję o przyznaniu kredytu do lutego. W przypadku oceny negatywnej w jednym banku student będzie mógł w terminie do dnia 28 lutego 2016 r. złożyć wniosek o udzielenie kredytu w innym banku. Umowy o kredyt mogą być podpisywane do 31 marca 2016 r.
W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu, przy ubieganiu się o kredyt student może się starać o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W przypadku przejściowych trudności w spłacie kredytu, bank – na wniosek kredytobiorcy – może zmniejszyć na okres pół roku wysokość raty spłaty kredytu do 20% przeciętnego miesięcznego dochodu kredytobiorcy z ostatnich trzech miesięcy.
Jeżeli kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej utratą stałego źródła dochodu lub przypadkiem losowym uniemożliwiającym spłatę kredytu, może wystąpić do banku z wnioskiem o zawieszenie spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres maksymalnie 12 miesięcy.
Jeżeli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni lub studiów doktoranckich, może uzyskać umorzenie 20% kredytu. Kredyt może być również umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań.
2 komentarze :
kiedyś wziąłem kredyt studencki...opłaca się jeśli go inwestujemy w bezpieczne instrumenty - można na nim zarobić, ja niestety wszystko przejadałem na tamte czasy :)
Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie! Ryzykowanie kredytu studenckiego przy słabej wiedzy nt. rynków finansowych... kiepski pomysł :)
Prześlij komentarz
Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.