Przeglądając ostatnio blogi finansowe widzę brak jakiejś konkretniejszej myśli, dominują miałkie tematy w stylu kolejnej promocji konta w tym czy w innym banku. Sensowniejszej lektury jak na lekarstwo. Dlatego też ostatnio czytam książki i słucham audiobooków.
Pozycja, która zrobiła na mnie ostatnio rzeczywiste wrażenie to książka Thomasa Sowella pt. "Economic facts and fallacies" czyli "fakty i mity w ekonomii", w której rozprawia się on z pewnymi dosyć rozpowszechnionymi przekonaniami o ekonomicznych aspektach nierówności, dyskryminacji rasowej, dostępności do rynku nieruchomości, czy nierównościach między płciami. Autor rozbija mity w sposób dosyć konkretny i za pomocą faktów.
Co mnie najbardziej uderzyło, to fakt, że kiedy czytałem te książkę miałem wrażenie że autor jest białym libertatrianinem - szczególnie kiedy rozprawiał się z mitami dotyczącymi dyskryminacji rasowej w USA. Brak "political corectness" był uderzający. Tymczasem później trafiłem na wywiad z nim na youtube i... zobaczyłem czarnego ekonomistę, który bez zahamowań rozjeżdża mity o ekonomicznej dyskryminacji "afroamerykanów" wskazując, że w połowie lat 40 pozycja społeczno ekonomiczna czarnych amerykanów była lepsza niż dziś pomimo wprowadzenia w ostatnich latach wielu polityk równościowych. Z równą gracją rozprawia się z mitami na temat nierówności - kto w ogóle powiedział, że nierówności jako takie są złe, skoro były one i są naturalne? Kto i w jaki sposób chciałby definiować kryteria na podstawie których mógłby oceniać czy jakaś nierówność społeczna już jest niepożądana czy nie? A nierówności pomiędzy krajami także są inherentne skoro geografii nie przeskoczymy. Powinniśmy zatem analizować czy i jak dany kraj zmienił swoją gospodarkę i czy przestrzega się w nim reguł prawa a nie lamentować nad np. dziedzictwem kolonializmu.
To tylko przykłady dwóch z wielu mitów, które w książce Sowella zostały rozmontowane.
Nie chce mi się streszczać książki - dość powiedzieć, że jest ciekawa i warto się zapoznać. Idealnym streszczeniem jest wywiad, którego udzielił Thomass Sowell i który można obejrzeć na youtube. Trwa jakieś 30 minut.
Gdyby zaś ktoś chciał posłuchać całej książki, to na youtube jest audiobook - ponad 9 godzin słuchania. Polecam.
Polska wersja tej książki została wydana nakładem wydawnictwa FijoRR pt: "Fakty i mity w ekonomii" Tłum.: Krzysztof Węgrzecki Warszawa 2008ISBN: 978-83-89812-50-6
-
Fakty i mity w ekonomii
Rozprawa z pewnymi dosyć rozpowszechnionymi przekonaniami o ekonomicznych aspektach nierówności, dyskryminacji rasowej, dostępności do rynku nieruchomości, czy nierównościach między płciami. Autor rozbija mity w sposób dosyć konkretny i za pomocą faktów.
Autor: Thomas Sowell
Wydawca: FijoRR Publishing
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-89812-50-6
Fakty i mity w ekonomii
Ekonomiczne fakty i mity - o książce Thomasa Sowella "Economic facts and fallacies"
Warto przeczytać.
Written by: Przegląd Finanansowy
Date published: 06/09/2016
5
5 komentarzy :
W podobnym stylu Walter Williams:
https://youtu.be/W7kFIVKZY9I
http://walterewilliams.com/
Super filmiki :) Zachęcają do przeczytania :)
u mnie leży na półce i czeka na swoją kolej
Książka wydaje się być ciekawa. W wolnej chwili z pewnością po nią sięgnę. Poproszę jeszcze o kilka propozycji - tematyka: księgowość, działalność gospodarcza.
Pozdrawiam!
Byłem równie zaskoczony kolorem skóry Thomasa Sowella.
Wszystkie jego książki są świetne i warte poświęconego czasu.
Mam też informacje z "wiarygodnych źródeł", że WPROST będzie regularnie publikować felietony Sowella...
Jeśli chodzi o księgowość/działalność gospodarczą polecam również książkę "Biznes w kraju dziadów" tego samego wydawnictwa (Fijorr Publishing).
Pozdrawiam !
Prześlij komentarz
Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.